„Pałac Północy” ~ Carlos Ruiz Zafón

"Diabeł po to stworzył młodość, byśmy popełniali błędy,
a Bóg wymyślił dojrzałość i starość, byśmy mogli za te błędy zapłacić."

            Moim zdaniem, nic tak nie oddaje charakteru „Trylogii mgły” Carlosa Ruiz Zafóna jak właśnie ten cytat. „Pałac Północy” to druga książka w dorobku pisarza, druga z cyklu „Trylogia mgły” i druga powieść Zafóna, jaką przeczytaliśmy w naszym klubie. Fantastyczna opowieść o niecodziennej przygodzie, która okazała się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

            Akcja toczy się w rozgrzanej słońcem Kalkucie. Jest maj 1932 roku. Isobel, Roshan, Siraj, Michael, Seth, Ben i Ian są wychowankami sierocińca St. Patrick’s i członkami tajnego klubu Chowbar Society, mającego swoją siedzibę w Pałacu Północy. W powieści pojawia się jeszcze jedna bohaterka – Sheere, która wraz z Benem staje się główną postacią. Po wysłuchaniu tragicznej historii rodziny Sheere członkowie klubu decydują się pomóc spełnić jej marzenie – odnaleźć legendarny dom z opowieści. Kalkuta skrywa w sobie wiele tajemnic z przeszłości i właśnie jedną z nich nasi bohaterowie muszą rozwiązać. Nieświadomie zaglądają w karty najpotworniejszej z tajemnic miasta, dopisując do niej swój własny rozdział. Co odkryją w mrocznych zakamarkach Kalkuty? Kim jest tajemniczy i niebezpieczny Jawahal? Czy wszyscy zasmakują dorosłości? Czy uda im się stawić czoła demonom z przeszłości?

Carlos Ruiz Zafón po raz kolejny pokazuje, że jest fantastyczny w tym, co robi. „Pałac Północy” przesiąknięty jest tajemniczością, niebezpieczeństwem, fantasmagoryczną wizją świata i życia. Autor trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej chwili. Jeśli czytając tę książkę stwierdzicie, że już wiecie o co chodzi, zapewniam was, mylicie się. Powieść zawiera tak nieoczekiwane zwroty akcji, że aby się o tym przekonać, musicie przeczytać tę książkę. Poza genialną lekturą, na każdą porę roku, niektórzy może znajdą coś więcej, co wzbogaci ich życie i sprawi, że ta historia zapadnie im w pamięci na długie, długie lata, tak jak mi.

Wraz z klubem serdecznie polecamy!