„Frankenstein”( lub „Współczesny Prometeusz”)

Autorka: Mary Shelley (lub też Mary Wollstonecraft Godwin )
Data i miejsce urodzenia: 30 sierpnia 1797r. Londyn.
Data i miejsce śmierci: 1 lutego 1851r. Londyn. 
Rodzice: Mary Wollstonecraft i William Godwin.

O autorce: Jej matka uchodzi dziś za jedną z najbardziej znanych obrończyń praw kobiet, a ojciec jest zaliczany do grona wybitnych myślicieli społeczno-politycznych epoki. W wieku 17 lat uciekła z domu i związała się z wybitnym angielskim poetą Percym Shelleyem. Zaznaczmy jednak, że Shelley był wówczas żonaty i miał dwie córki. Mary miała z poetą czwórkę dzieci w tym dwójkę nieślubnych synów. Tylko jedno z jej dzieci dożyło wieku dorosłego. Pobrali się w 1816 roku po śmierci Harriet – żony poety. Jej debiutancką powieścią był „Frankenstein” . Pomysł na książkę narodził się latem 1816 r. podczas podróży po Szwajcarii, kiedy małżonkowie Shelley w towarzystwie Byrona i Johna Polidori urozmaicali sobie zimne i dżdżyste wieczory wymyślaniem opowieści o duchach. Po śmierci ukochanego w 1822r. powróciła do Anglii, gdzie przebywała aż do swojej śmierci w 1851 roku. Została pochowana na dziedzińcu kościoła Bournemouth.

„ Frankenstein” 1818
Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII w. w Europie Zachodniej (głównie w Szwajcarii − Genewie oraz Lucernie) i na Oceanie Arktycznym. Jest to tragiczna historia naukowca-filozofa Wiktora Frankensteina usiłującego rozwikłać zagadkę śmierci. Efektem jego wieloletnich poszukiwań i badań naukowych jest odkrycie możliwości przywracania życia zmarłym, a nawet stworzenie idealnego człowieka. 
Jego eksperyment kończy się tragicznie − w miejsce ideału powstaje monstrum, wprawdzie inteligentne i wykazujące ludzkie odruchy, jednak nie potrafiące się odnaleźć w otaczającej rzeczywistości. Ze względu na wygląd ludzie się go boją i uciekają albo atakują. Stwór, podążając i prześladując swojego stwórcę w imię zemsty, doprowadza w końcu do śmierci najbliższych Frankensteina i jego samego.

Ciekawostka: Istnieją pewne przypuszczenia co do związku dzieła Mary Shelley z niemiecką miejscowością Frankenstein (obecnie Ząbkowice Śląskie) na Dolnym Śląsku i aferą grabarzy z 1606 roku. Mogłoby to wyjaśnić etymologię tytułu i analogię z nazwą miejscowości. Przypuszcza się także, że prawzorem Frankensteina był alchemik Johann Konrad Dippel, który urodził się na zamku Frankenstein koło Darmstadt.