Eric Emmanuel Schmitt urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-lès-Lyon. Francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. 
Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Uczęszczał do École Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich oraz doktorat z filozofii.
W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Książki Schmitta w większości bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach.
Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka „La Nuit de Valognes”. Inne jego sztuki to m.in.: „ Le Visiteur”, „Milarepa” i „Oscar et la Dame rose”.
W 2001 roku przyznano mu nagrodę Grand Prix du Théâtre de l'Académie Française. W roku 2010 otrzymał Nagrodę Goncourtów w kategorii opowiadania za zbiór opowiadań "Trucicielka".
Od 2002 roku Schmitt mieszka w Brukseli, a w 2008 uzyskał obywatelstwo belgijskie.