Z przyrodą za pan brat!

Ekolodzy ze stacji w Lipach przekazali do biblioteki kilkanaście zdjęć, zrobionych w okolicznych lasach. Chronione zwierzęta i roślinność fotografowali pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. W kłodawskiej książnicy pojawiły się sztalugi z jaszczurkami, ważkami, zawilcami, które pozostaną z nami kilka tygodni.

Już przy rozstawianiu czytelnicy przyglądali się tym artystycznym zdjęciom, a dzisiaj IIIc miała okazję dokładnie zapoznać się z fotografiami. Skupiliśmy się – przede wszystkim – na ptakach, ponieważ tematem lekcji bibliotecznej była twórczość Juliana Tuwima. Dzieciaki szukały ujęć z latającymi stworzeniami. Udało im się ustalić, że mamy dwa dzięcioły czarne, kanię czarną oraz gągoła. Następnie przeszliśmy do czytelni, gdzie uczniowie wysłuchali dwóch wierszy, pt.: „Ptasie radio” i „Spóźniony słowik”. Poezja Tuwima radośnie rozbrzmiewała w sali, gdy dzieciaki wykonywały kolejne zadanie: rysowały ptaki, które skojarzyły w tekście. Jeśli nie wiedziały, jak wygląda dany osobnik, wspierały się atlasami, a poprawną pisownię sprawdzały przy użyciu słowników ortograficznych.